Top 5 člankov
Pot klinične oskrbe
Kakšna naj bo pot klinične oskrbe oseb s prekomerno telesno težo in z debelostjo? Predstavljamo algoritem obravnave od diagnostične obravnave do spremljanja učinka redukcije telesne teže, ki ga je pripravila dr. Tina Sentočnik, dr. med., spec. interne medicine iz ambulante Medico dr. Sentočnik.
Semaglutid in srčno-žilni izidi pri debelosti brez sladkorne bolezni
Po predvidevanjih bo do leta 2035 imela več kot polovica svetovne populacije debelost ali prekomerno telesno težo, ki sta neodvisno od metabolnih dejavnikov tveganja povezani s povečanim tveganjem za srčno-žilne dogodke. V New England Journal of Medicine so objavili rezultate raziskave o učinku zdravljenja s semaglutidom na srčno-žilne izide.
Količina ogljikovih hidratov in dolgoročne spremembe v telesni teži
V prospektivni kohortni študiji, objavljeni v reviji BMJ, so proučevali povezavo med spremembami v količini vnosa ogljikovih hidratov in dolgoročnimi spremembami v telesni teži. Kako povečanje količine ogljikovih hidratov in vrsta živila vplivajo na pridobivanje kilogramov?
Zakaj so jetra barometer metaboličnega zdravja?
Da je pri boleznih metaboličnega spektra pomembno obravnavati tudi zamaščenost jeter, poudarja Špela Volčanšek, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Katere bolnike in kdaj presejati za nealkoholno zamaščenost jeter? Kakšni ukrepi so sploh na voljo v obravnavi bolnikov?
Kaj naj usmerja zdravljenje PCOS?
Zakaj naj optimalna obravnava žensk s sindromom policističnih jajčnikov (PCOS) vključuje redno spremljanje? Kdo in zakaj naj obravnava bolnice? Odgovore je skozi predstavitev slovenskih strokovnih priporočil za diagnostiko in zdravljenje PCOS na Tavčarjevih dnevih nanizala izr. prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Percepcija pacientov o obravnavi debelosti
V raziskavi, ki so jo objavili v publikaciji Obesity Pillars, so zbirali podatke o zavedanju pacientov o debelosti kot kronični bolezni in njihovih izkušnjah z dostopnostjo ustrezne oskrbe med obravnavo pridruženih kroničnih bolezni. Koliko oseb je prejelo diagnozo debelosti? Kako (ni)so bili obravnavani?
Vabljeni na 3. simpozij o spalni apneji
V imenu Klinike Golnik vas vljudno vabimo na 3. Simpozij o spalni apneji, ki bo 15. in 16. marca 2024 v Hotelu Slon v Ljubljani. Ne gre samo za predavanja – simpozij je tudi priložnost za povezovanje in izmenjavo mnenj z vrhunskimi strokovnjaki. Hkrati boste lahko na praktičnih delavnicah pridobili konkretna orodja in veščine, s katerimi boste lahko izboljšali oskrbo bolnikov na različnih ravneh zdravstvenega varstva.
Zakaj je ob sladkorni bolezni težje shujšati?
Zakaj osebe s sladkorno boleznijo težje dosegajo cilje pri uravnavanju telesne mase kot osebe brez sladkorne bolezni? Kateri so učinkoviti pristopi obravnave teh oseb? Kako bo v prihodnosti preciznejša medicina optimizirala obravnavo? Odgovore je nanizala prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Sto gramov krompirja ima lahko 80 ali več kot 500 kilokalorij
Na srečanju DenSafe 2023 je Metka Epšek Lenart, dr. med., spec. interne medicine iz SB Slovenj Gradec, spregovorila o zdravljenju debelosti z zdravo prehrano, oblikovanjem obrokov in gibanjem ter o izzivih pri zdravljenju debelosti.