Top 5 člankov
Učinkovitost programov za zdravljenje debelosti po petih letih
V raziskavi WRAP, ki so jo objavili v publikaciji Lancet, so ugotavljali, kako programa, ki spodbujata vedenjske spremembe, eden v trajanju 12 in drugi 52 tednov, vplivata na vzdrževanje telesne teže ter zmanjševanje dejavnikov tveganja za kronične bolezni. Kako učinkovita sta se programa izkazala po petih letih?
Meritev telesne sestave z bioelektrično impedančno analizo v praksi
Kaj je največja vrednost bioelektrične impedančne analize? Pri katerih bolnikih je meritev manj zanesljiva? Kako natančno izmeri količine mas in zakaj ob tej meritvi izmeriti tudi fazni tok? Kaj pomaga pri interpretaciji rezultatov? Odgovore je zbrala Tajda Košir Božič, dr. med.
Učinkovitost intervencij za izgubo telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla sistematski pregled in metaanalizo učinkovitosti intervencij na primarni ravni za izgubo telesne teže pri odraslih. Ugotovitve članka, ki je bil objavljen v publikaciji BMJ, povzema Ana Ogrič Lapajne, dr. med.
Ko trčita debelost in PCOS
»Če z epidemijo debelosti trči sindrom policističnih jajčnikov (PCOS), se možnost za zanositev zmanjša za od 10- do 15-krat,« poudarja prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine iz UKC Ljubljana. Kdaj in zakaj usmerja zdravljenje izguba telesne teže? Kakšne so možnosti zdravljenja glede na različne fenotipe PCOS?
Pogled pulmologa na zaplete debelosti
»Prekomerno kopičenje maščobe v trebušni in prsni votlini vodi v zmanjšanje pljučnih volumnov, upad raztegljivosti prsnega koša, zmanjšuje gibljivost prepone, kar znatno oteži dihanje,« je problematiko prekomerno debelih skozi oči pulmologa odprla prim. Nadja Triller, dr. med., spec. pulmologije iz ZD Murska Sobota.
Vedenjsko podprto hujšanje z dieto in telesno aktivnostjo
Specialistka internistka in psihoterapevtka dr. Tina Sentočnik, dr. med., poudarja pomen motivacije in psihološke podpore pri zdravljenju debelosti in predstavi osnovno zdravljenje debelosti. Kakšna je tu vloga zdravnika internista, dietetika, psihologa in aktivacijskega terapevta? Kako preprečevati recidive in prezgodnjo prekinitev zdravljenja?
Debelost kot primarni steber v zdravljenju sladkorne bolezni?
Zakaj in pri katerih osebah s sladkorno boleznijo kot primarni cilj zdravljenja postaviti debelost? Kako lahko uresničimo želene cilje izgube telesne teže, prilagojene posameznemu bolniku, razlaga prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.