Top 5 člankov
Zdravila na poti: obetaven pogled v prihodnost
Na dogodku Srce in diabetes je dr. Jana Makuc, dr. med., univ. dipl. biol., spec. interne medicine iz Bolnišnice Topolšica, predstavila prihajajoča zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in debelosti, ki odstirajo spodbuden pogled v prihodnost.
Diagnosticiranje klinične debelosti
Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, ko za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana je opisala komponente, ki sestavljajo diagnozo klinične debelosti. Od njih je odvisen načrt zdravljenja.
So kardiometabolne pridružene bolezni manifestacija AD?
Klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) spremlja vrsta pridruženih bolezni, podatki o kardiometabolnih pridruženih boleznih pa so trenutno še nedosledni. V debati na kongresu EADV smo slišali dva vidika – dr. Carmen Maria Salavastru, dr. med., je zagovarjala pozitivno povezavo kardiometabolnih pridruženih bolezni kot manifestacije AD, medtem ko je prof. dr. Andreas Wollenberg, dr. med., menil, da te pridružene bolezni kažejo le povezavo z AD in niso manifestacija bolezni.
Debelost in srčno popuščanje: povzetki s kongresa ESC 2024
Zakaj debelost izstopa med dejavniki tveganja za srčno popuščanje? Kaj so glavna sporočila kliničnega konsenza, sprejetega na nedavnem letnem kongresu Evropskega kardiološkega združenja (ESC)? Prim. Iztok Gradecki, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine iz SB Novo mesto je povzel za klinično prakso najpomembnejše kongresne novosti.
Debelost spodbuja nastanek ali poslabšanje srčnega popuščanja
Kakšen je mehanizem, ki skokovito dviguje prevalenco obeh entitet? Zakaj določanje razmerja obsega pasu in višine ponuja boljši vpogled v bolnikovo stanje kot določanje ITM? Kako prepletamo (ne)farmakološke ukrepe? Odgovore smo pripravili v sodelovanju s Suzano Milanović Ravter, dr. med., spec. družinske medicine iz ZP Ruše ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
Nikoli toliko dobrih možnosti zdravljenja
O zatonu paradoksa debelosti in spregledani hipervolemiji pri prekomerno težkih bolnikih s srčnim popuščanjem smo se pogovarjali s prof. dr. Bojanom Vrtovcem, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, predstojnikom KO za kardiologijo UKC Ljubljana. Kaj so potencialne nove smeri medikamentoznega zdravljenja debelosti in srčnega popuščanja?
Stopnje sindroma KRM in temeljni ukrepi
Kardiovaskularni-renalni-metabolični (KRM) sindrom je sistemska motnja, ki jo je mogoče pripisati povezavam med debelostjo, sladkorno boleznijo, kronično ledvično boleznijo in srčno-žilnimi boleznimi. Kako pristopiti k obravnavi? Piše doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
O rizičnih skupinah za hitrejše poslabšanje srčnega popuščanja
Vsaka ponovna hospitalizacija pomeni slabšo prognozo za bolnike s srčnim popuščanjem. Zbrali smo najnovejša spoznanja o pomenu koncepta ranljive faze in o pristopih za zmanjšanje pogostosti dogodkov po odpustu iz bolnišnice pri bolnikih s srčnim popuščanjem.
Zdravljenje debelosti za preprečevanje SB tipa 2
Med najbolj zastopanimi temami 83. kongresa Ameriškega diabetološkega združenja (American Diabetes Association) so bile zdravljenje sladkorne bolezni (SB) ter nove možnosti zdravljenja debelosti. Debelost namreč močno poveča tveganje za pojav SB tipa 2, zato so nove možnosti zdravljenja debelosti v klinični praksi izrednega pomena tudi za preprečevanje SB tipa 2.