Top 5 člankov
O dilemah debelosti z endokrinološke perspektive
Koliko endokrinološke diagnostike vključiti pri bolnikih z debelostjo? Kdaj so hormonske spremembe vzrok in kdaj posledica debelosti? Katere dileme so še vedno nerešene? V predavanju jih je razjasnila izr. prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, sladkorno bolezen in presnovne bolezni UKC LJ.
Tveganja za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo
Kako debelost poveča tveganje za periferno arterijsko bolezen ter vensko trombembolijo, je razložil Marko Miklič, dr. med., spec. interne medicine ter kardiologije in vaskularne medicine s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Opozoril je tudi na ključne prilagoditve v operativnih posegih in odmerkih zdravil pri bolnikih z debelostjo.
Koristi in škodljivosti zdravil za zmanjševanje telesne teže
Skupina znanstvenikov je izvedla obsežen sistematični pregled in mrežno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav ter pripravila povzetek dokazov o koristih in škodljivostih zdravil za zmanjševanje telesne teže. Članek je bil objavljen v publikaciji Lancet januarja letos.
Imamo rešitve za vse razsežnosti epidemije debelosti v Evropi?
V začetku maja je v Maastrichtu potekal Evropski kongres o debelosti (EASO). Udeležili smo se ga tudi zdravniki različnih specialnosti iz Slovenije. S kakšnimi izzivi se srečujemo pri obravnavi debelosti? Kako bi jih lahko premagali zdravstveni delavci? Piše Ana Ogrič Lapajne, dr. med.
Praktični nasveti za obvladovanje debelosti
Ob svetovnem dnevu debelosti sta Evropsko združenje za proučevanje debelosti in Svetovno združenje zdravnikov družinske medicine organizirali spletni dogodek, na katerem so strokovnjaki nanizali uporabne nasvete za uspešnejše spopadanje z epidemijo debelosti. Kako pristopiti k bolniku?