Zakaj je ob sladkorni bolezni težje shujšati?
Zakaj osebe s sladkorno boleznijo težje dosegajo cilje pri uravnavanju telesne mase kot osebe brez sladkorne bolezni? Kateri so učinkoviti pristopi obravnave teh oseb? Kako bo v prihodnosti preciznejša medicina optimizirala obravnavo? Odgovore je nanizala prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., spec. interne medicine, s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.
Sto gramov krompirja ima lahko 80 ali več kot 500 kilokalorij
Na srečanju DenSafe 2023 je Metka Epšek Lenart, dr. med., spec. interne medicine iz SB Slovenj Gradec, spregovorila o zdravljenju debelosti z zdravo prehrano, oblikovanjem obrokov in gibanjem ter o izzivih pri zdravljenju debelosti.
Nezaželeni trio
Debelost in sladkorna bolezen hodita z roko v roki. Povezuje ju več mehanizmov, med katerimi je najmočnejši vnetni. O neželenih sovplivih dveh sodobnih epidemij in vnetja je spregovorila Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper.
Semaglutid v zdravljenju HFpEF in debelosti
Ugotovitve raziskave STEP-HFpEF, ki so jih med vročimi temami predstavili na nedavnem kongresu ESC in so bile sočasno objavljene tudi v reviji NEJM, kažejo, da ima izguba telesne teže pri zdravljenju s semaglutidom pozitivne učinke na različne izide za bolnike z debelostjo in srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim deležem (HFpEF).